Czym jest oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe to proste i funkcjonalne rozwiązanie, które stało się bardzo modne w ostatnich latach. Szynoprzewód, który jest główną składową systemu to specjalny element, który posiada właściwości przewodzenia prądu.
Oświetleniowe systemy szynowe możemy montować do sufitu w wersji natynkowej oraz podtynkowej, a także montować je na ścianie. Dzięki niemu zyskujemy możliwość przesunięcia lampy w dowolne miejsce, co sprawia, iż możemy dopasować oświetlenie szynowe idealnie do naszych potrzeb.
Nowoczesne szynoprzewody mogą zasilać zarówno urządzenia jednofazowe, jak i trójfazowe, także z wykorzystaniem jednej linii. Są elastyczne, zajmują mało miejsca, a przez to są bardzo uniwersalne w montażu.
Projekt oświetlenia szynowego w domu
Każdy system szynowy składa się z wielu elementów, które łatwo do siebie dopasowywać, tak aby stworzyć konfigurację najlepiej dobraną do wnętrza i potrzeb osób, które korzystają z niego na co dzień. Same szyny można bez trudu ciąć. Do stworzenia całego systemu oświetlenia szynowego, poza szynami, mogą być potrzebne jeszcze m.in. maskownice, zasilacze, zaślepki, zawieszki i złącza, które pozwalają na zbudowanie układu np. w kształcie kwadratu, trójkąta albo litery U. Nie mniej ważne są specjalne lampy do szynoprzewodów. Aby stworzyć funkcjonalne oświetlenie sufitowe na szynach, należy precyzyjnie obmierzyć pomieszczenie i rozplanować wszystkie punkty świetlne. Po zamontowaniu systemu na suficie oprawy można dowolnie przesuwać po szynie.
Jeśli nie masz w planach dostosowywania systemu precyzyjnie do swojego domu lub mieszkania, możesz wybrać gotowe oświetlenie szynowe. U renomowanych producentów znajdziesz bogaty wybór zestawów dostępnych „od ręki”.
Oświetlenie jedno i trójfazowe
Oświetlenie szynowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje, wyróżnione ze względu na sposób włączania punktów świetlnych – to szyny jednofazowe i trójfazowe. Na czym polega różnica między nimi? Zapalając włącznik szyny jednofazowej, włączysz od razu wszystkie punkty świetlne. To dobre rozwiązanie, gdy szukasz np. szyny tylko nad stół w jadalni, nad którym i tak w trakcie posiłku powinny się palić wszystkie lampy.
Z kolei szyny trójfazowe pozwalają i na oszczędność na rachunkach za prąd, i na zapalenie nastrojowego światła w sypialni lub salonie. Kiedy włączasz oświetlenie trójfazowe, masz dwie możliwości – zapalasz wszystkie punkty świetlne albo tylko wybrane. Lubicie całą rodziną oglądać filmy przy subtelnym oświetleniu? Zrezygnuj z włączania lampki blisko ekranu, a zapal tylko tę najbardziej oddaloną. Miej jednak na uwadze, że system trójfazowy wymaga odpowiedniej instalacji elektrycznej. Konieczne są pięciożyłowe przewody, dzięki którym punkty świetlne można łatwo podzielić na trzy strefy. Pierwsza i druga będą włączane dwoma odrębnymi włącznikami, a kiedy naciśniesz oba – zapalisz światło od razu w dwóch strefach.
Szyny podtynkowe i natynkowe
Każde z wymienionych rodzajów oświetlenia szynowego jest dostępne w wersji podtynkowej i natynkowej. Szyna podtynkowa to dobry wybór, jeśli nie chcesz, aby odznaczała się we wnętrzach. Świetnie sprawdzi się też w niższych pomieszczeniach i tych z podwieszanym sufitem. W jaki sposób montuje się szynę oświetleniową podtynkową? W suficie podwieszanym wykorzystuje się wolną przestrzeń między typowym sufitem a tym podwieszanym. System montowany do sufitu podwieszanego należy jednak uzupełnić o specjalną blaszkę montażową. Z kolei montaż w typowym suficie wymaga przygotowania w suficie rowka o wymiarach wybranej szyny podtynkowej.
Szyna natynkowa jest przytwierdzana bezpośrednio do sufitu. Takie oświetlenie dodaje wnętrzu charakteru i jest wyrazistym detalem aranżacyjnym. Możesz zdecydować się również na szynę oświetleniową wiszącą, którą montuje się do sufitu za pomocą np. linek stalowych.
Wygodne szyny magnetyczne
Szyny magnetyczne dają jeszcze więcej możliwości niż klasyczne. Wprawdzie w obu rodzajach można zmieniać położenie lampek, ale w szynach magnetycznych jest to znacznie łatwiejsze. Reflektorki LED, które najczęściej montuje się w omawianym typie oświetlenia, mocuje się, wykorzystując przyciąganie magnetyczne. Zarówno montaż, jak i przesuwanie opraw świetlnych w oświetleniu szynowym magnetycznym są zatem bardzo łatwe, a sam system zapewnia dużą elastyczność w aranżacji światła we wnętrzach.
Oświetlenie szynowe okiem projektanta wnętrz
Po system oświetlenia szynowego często sięgają architekci wnętrz. Cenią przede wszystkim jego elastyczność i możliwość niemalże dowolnej konfiguracji. System sprawdzi się doskonale we wnętrzach o różnym charakterze i kształcie, a zwłaszcza tam, gdzie potrzeba punktów świetlnych, których lokalizację łatwo zmieniać, tak samo jak kąt padającego z nich światła kierunkowego.
Szyny oświetleniowe to praktyczny i efektowny wybór m.in. w galeriach sztuki, muzeach i sklepach z produktami premium. Oświetlenie tego typu jest nowoczesne i minimalistyczne, dlatego jest częstym elementem wystroju restauracji, hoteli i sali konferencyjnych urządzonych w stylach industrialnym, nowoczesnym lub minimalistycznym.
Szyny oświetleniowe mogą wzbogacić również domowe wnętrza. Można montować je na korytarzu, w łazience, garderobie, sypialni, pokoju dziecka, bibliotece, gabinecie, pokoju dziennym, jadalni i kuchni.
Ogromną zaletą szyn oświetleniowych jest łatwość zmiany opraw. Jeśli chcesz zamontować je w industrialnym gabinecie, sięgnij po czarne reflektorki. Zmiana wystroju wnętrza, np. w stylu skandynawskim, będzie wymagała jedynie wymiany opraw na jasne. W przypadku opraw podtynkowych nie musisz martwić się, że barwa szyny nie będzie pasowała do koloru nowych lamp.
Nowoczesny charakter szyn sprawia, że wiele osób, które planują urządzanie nowego domu albo remont mieszkania, patrzy na nie jak na oświetlenie idealne do minimalistycznych wnętrz. Bez wątpienia system szynowy wygląda efektownie w loftach albo nowoczesnych przestrzeniach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zawiesić je w jasnym salonie skandynawskim albo jadalni urządzonej w stylu paryskim. Sekret udanej aranżacji tkwi w wyborze pomiędzy szyną natynkową i podtynkową oraz zakupie reflektorków o odpowiednim wyglądzie i kolorystyce. Dla przykładu do stylu skandynawskiego pasują białe oprawy świetlne, a do paryskiego – złote lub czarne.
Skonfiguruj swój zestaw i wróć do nas po wycenę.